Jeden darca môže darovaním orgánov ako napríklad srdce, pľúca, obličky, pečeň či pankreas zachrániť život až siedmim ľuďom. Na orgánovú transplantáciu čaká na Slovensku každý rok viac ako tristo pacientov. Kampaň Sedem životov má už niekoľko rokov za cieľ tento stav zmeniť a podporiť transplantačný program na Slovensku. Darcovská kampaň roku 2020 nesie názov Čiara života. 

Nádej na život

Kampaň Čiara života, ktorá je dielom Grape PR a agentúry This is Locco má za cieľ zamyslieť sa nad zmyslom života a odovzdať posolstvo, že každý z nás si môže svoju čiaru života predĺžiť darovaním orgánov niekomu, pre koho je transplantácia jedinou nádejou na život. Dôležité však je, aby sme o úmysle darovať po smrti orgány hovorili so svojou rodinou, lebo práve tá je po smrti človeka dôležitá, pre naplnenie jeho vôle.

Slovenská transplantologická spoločnosť odštartovala svoju novú kampaň Čiara života odštartovala pri príležitosti Svetového dňa transplantácií. Vzhľadom na pandémiu sa realizovala primárne v online priestore. Jej súčasťou bol spot, kampaň na facebooku či instagrame, ale aj silné PR postavené na príbehoch reálnych pacientov s transplantovaným orgánom.

259 ľudských životov

Darovaním orgánov môžeme zachrániť život pacientov rôzneho veku, nevynímajúc deti. Títo ľudia v čase pred transplantáciou bojujú o život a mnohí zomierajú. Po úspešnej transplantácii sa vracajú späť do života k svojej rodine, do zamestnania, do školy a dostávajú druhú šancu na život. Darcovstvo a transplantácie orgánov zachránili vlani na Slovensku 259 ľudských životov. V oblasti orgánových transplantácií sme kedysi boli na chvoste Európy. 

Prečítajte si tiež: Kto sa o nás postará, keď budeme jedného dňa starí?

Vďaka silným komunikačným kampaniam, zanieteným lekárom, ale aj významnej podpore Ministerstva zdravotníctva SR, sme sa zaradili medzi vyspelé krajiny ako Taliansko, Dánsko či Nemecko.

Obličky, pečeň aj srdce

Téma darcovstva orgánov a orgánových transplantácií je veľmi aktuálna nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe, kde každý deň zomiera 12 pacientov v dôsledku toho, že sa nedožijú transplantácie. Na Slovensku máme plne funkčný transplantačný program pre obličky, srdce a pečeň. Program transplantácií pankreasu je pripravený v Banskej Bystrici. Transplantácie pľúc podstupujú slovenskí pacienti vo Fakultnej nemocnici v Motole v Českej republike. 

Na Slovensku žije viac ako 4-tisíc pacientov s darovaným orgánom. Sú to ľudia, do života ktorých sa navždy zapísal neznámy dobrodinec. Niekto, kto sa rozhodol svoje orgány darovať tým, ktorí ich potrebujú, bez akýchkoľvek podmienok a nárokov. Len s jediným cieľom – pomôcť.


Ako sa stať darcom 

Kampaň Sedem životov, ktorá minulý rok niesla symbolický názov Čiara život, má za cieľ nielen hovoriť o význame darcovstva orgánov, ale ľudí v oblasti transplantácií aj vzdeláva. K tomu, aby sme sa stali darcom orgánov nepotrebujeme urobiť žiadny úradný krok. V zmysle slovenskej legislatívy sme automaticky darcom orgánov, pokiaľ sa počas svojho života nerozhodneme, že darcom orgánov byť nechceme a túto skutočnosť oznámime Národnej transplantačnej organizácií.

Lekári vždy komunikujú o zámere odobrať orgány od darcu s jeho pozostalou rodinou a vždy rešpektujú stanovisko rodiny. Z etického hľadiska je dôležité, aby rodina bola informovaná o zámere odobrať orgány od mŕtveho darcu. Ak naši príbuzní poznajú náš názor na darovanie orgánov, prípadne vedia o našom súhlase, môžu našu vôľu naplniť.

Titulná foto: Čiara života

Prečítajte si tiež: Ako zachrániť život? Táto kampaň vás to naučí