„IBDPod kontrolou“ je názov novej mobilnej aplikácie, ktorá je určená pre pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou. V spolupráci so spoločnosťou Takeda, pacientskou organizáciou Slovak Crohn Club a vývojármi z Afinode, sme tak po roku intenzívnej práce priniesli pacientom užitočnú pomôcku, ktorá im pomôže lepšie manažovať ich ochorenie.

Jednoduchý dizajn a bohatý obsah

Nová aplikácia „IBDPod kontrolou“ je dôkazom toho, že aj PR agentúry môžu prichádzať s modernými riešeniami, na ktorých sa dá postaviť zmysluplná a atraktívna komunikácia aj takého ochorenia, akým je IBD. Crohnova choroba aj ulcerózna kolitída sú zápalové ochorenia tráviaceho traktu, ktorých presnú príčinu vzniku odborníci zatiaľ nepoznajú. Čo však vedia je, že obe ochorenia sú celoživotné a život pacientov výrazne ovplyvňujú. Počas vývoja aplikácie sme sa teda riadili niekoľkými kľúčovými kritériami – jednoduchý dizajn, bohatý obsah a užitočné funkcie. Na týchto základoch sme postavili aplikáciu, ktorej cieľom je život pacientov s IBD uľahčiť.

Vizuál aplikácie, zdroj: "IBD Pod kontrolou" 

Lekári aj pacienti

Na vývoji aplikácii sme s vývojármi z Afinode pracovali viac ako rok. V spolupráci s pacientskou organizáciou „Slovak Crohn Club“ sme vytvorili jedinečný a unikátny obsah, nad ktorým odbornú garanciu prevzala lekárka IBD centra v Gastroenterologickom centre Ružinov – Bratislava, MUDr. Anna Gojdičová, PhD. Prvým pacientom, ktorý mal možnosť si v testovacej verzii odskúšať aplikáciu, bol známy slovenský raper Majself, ktorý je zároveň ambasádorom kampane „IBD Pod kontrolou“. Majself sám trpí Crohnovou chorobou a trvalo mu istý čas, kým sa naučiť manažovať svoje ochorenie. V tutoriálovom videu predstavil základné funkcionality a výhody aplikácie, ktoré aj on ako pacient oceňuje.

Komunikácia orientovaná primárne na pacientov s IBD ochorením má motivovať pacientov k stiahnutiu a využívaniu aplikácie. Ešte predtým ako sme ju však spustili pre verejnosť a všetkých pacientov, požiadali sme tech-médiá, aby sa na aplikáciu pozreli svojím odborným okom a zhodnotili, aké je jej používateľské rozhranie a či môže pacientom s IBD pomôcť mať svoje ochorenie pod kontrolou.

Médiá a online komunikácia

Spustenie kampane „IBD Pod kontrolou“ smerom na verejnosť prostredníctvom médií realizujeme v nadväznosti na Svetový deň IBD, ktorý si každoročne pripomíname 19. mája. Komunikácia prebieha primárne online v rámci nástrojov riadeného a spontánneho PR a na sociálnych sieťach. Do komunikácie sme zapojili pacientske združenie Slovak Crohn Club, lekárov z oblasti gastroenterológie, ale aj pacientov. Medzi nimi je spomínaný Majself s Crohnovou chorobou a Veronika Ivančíková, predsedníčka OZ Slovak Crohn Club, ktorá zase ulceróznou kolitídou.

Prečítajte si tiež: Gesto, ktoré zachraňuje životy

Okrem komunikácie na verejnosť prostredníctvom médií a sociálnych sietí, sme za účelom informovania o aplikácii priamo pacientov, ale aj lekárov, vytvorili posterovú komunikáciu. Adresáti na nich nájdu ucelené informácie o tom čo aplikácia ponúka, ako môže pacientom pomôcť a kde si ju môžu stiahnuť. Aplikácia je dostupná na stiahnutie pre užívateľov s operačným programom iOS aj Android.